_lowres.jpg)
Back
Chambeyronia macrocarpa (Brongn.) Vieill. ex Becc.
| Family Name: | Arecaceae (Palmae) |
| Synonyms: | Cyphokentia macrocarpa (Brongn.) Rob., Kentiopsis macrocarpa Brongn., Chambeyronia hookeri Becc. |
| Common Name: | New Caledonia Palm |
Chambeyronia macrocarpa, also known as New Caledonia Palm, is an ornamental palm endemic to New Caledonia. It has a solitary habit and can reach up to 15 m tall. Young leaves are often reddish, and slowly turn green when mature.
Name
Classifications and Characteristics
| Plant Division | Angiosperms (Flowering Seed Plants) |
|---|---|
| Plant Growth Form | Palm |
| Lifespan (in Singapore) | Perennial |
| Mode of Nutrition | Autotrophic |
| Maximum Height | 15 m |
Biogeography
| Native Distribution | Endemic to New Caledonia |
|---|---|
| Native Habitat | Terrestrial |
| Preferred Climate Zone | Tropical |
| Local Conservation Status | Non-native |
Description and Ethnobotany
| Growth Form | It is a palm, about 15 m tall. |
|---|---|
| Foliage | Leaves can reach about 2.1 - 4 m long. Each leaf has 37 - 40 widely spaced linear-oblong leaflets on each side. Leaflets are leathery, and have a prominent mid rib with 2 lateral veins, which gives a pleated appearance. Young leaves are often reddish, and slowly turn green when mature. The petiole is about 12.5 to 45 cm. |
| Crown Shaft | The crownshaft is 1.15 – 1.2 m long, green to blue-green in colour. |
| Flowers | The inflorescence is about 80 - 100 cm long and occur beneath the crownshaft. It comprises of cream flowers, sometimes with a pale pink flush. Male flower comprises of many stamens (40 - 48). |
| Fruit | The fruits are round or egg shaped (about 3.8 - 4.6 cm long and 2.4 - 2.6 cm wide), hangs on a branch like a pendent, and become deep red coloured when mature. Each fruit contains one seed within. |
| Habitat | It is found in rainforest and sometimes near streams, up to 1000 m altitude. |
| Etymology | The genus is named after Charles Marie Léon Chambeyron (1827 - 1891), a French naval officer and hydrographer, who mapped most of the coast of New Caledonia and assisted Vieillard in the exploration of the island. |
Landscaping Features
| Landscape Uses | Parks & Gardens |
|---|
Plant Care and Propagation
| Light Preference | Full Sun, Semi-Shade |
|---|---|
| Water Preference | Moderate Water, Lots of Water |
| Plant Growth Rate | Moderate |
| Rootzone Tolerance | Well-Drained Soils |
Foliar
| Mature Foliage Colour(s) | Green, Red |
|---|---|
| Leaf Area Index (LAI) for Green Plot Ratio | 2.5 (Palm - Solitary) |
Non - Foliar and Storage
| Trunk Type (Palm) | Solitary Habit, Aboveground |
|---|
Floral (Angiosperm)
| Flower Colour(s) | Cream / Off-White, Green - Light Green |
|---|
Fruit, Seed and Spore
| Mature Fruit Colour(s) | Red |
|---|
Image Repository
Others
| Master ID | 1320 |
|---|---|
| Species ID | 2613 |
| Flora Disclaimer | The information in this website has been compiled from reliable sources, such as reference works on medicinal plants. It is not a substitute for medical advice or treatment and NParks does not purport to provide any medical advice. Readers should always consult his/her physician before using or consuming a plant for medicinal purposes. |

_lowres.jpg)
