
Back
Monocarpia maingayi (Hook.f. & Thomson) I.M.Turner
| Family Name: | Annonaceae |
| Synonyms: | Cyathocaly maingayi Scheff., Cyathocalyx marginalis Scheff., Monocarpia marginalis (Scheff.) Sinclair |
Name
Classifications and Characteristics
| Plant Division | Angiosperms (Flowering Seed Plants) (Dicotyledon) |
|---|---|
| Plant Growth Form | Tree (Big (>30m)) |
| Lifespan (in Singapore) | Perennial |
| Mode of Nutrition | Autotrophic |
| Plant Shape | Irregular |
| Maximum Height | 31 m |
Biogeography
| Native Distribution | Peninsular Malaysia and Singapore |
|---|---|
| Native Habitat | Terrestrial (Primary Rainforest, Secondary Rainforest) |
| Preferred Climate Zone | Tropical |
| Local Conservation Status | Native to Singapore (Critically Endangered (CR)) |
Description and Ethnobotany
| Growth Form | It is a tree up to 31 m tall. |
|---|---|
| Foliage | Its alternate, shortly-stalked leaves have leaf blades that are elliptic to oblong, and 12–25 by 4–10 cm. |
| Flowers | Its 5–10 cm-wide flowers have greenish-yellow petals with a reddish-yellow spot near the base. |
| Fruit | Each flower produces 1–3, somewhat round, and 4–7 cm-wide fruits that each contains about ten seeds. |
| Habitat | It grows in forests in the lowlands to hills up to about 760 m altitude. |
| Cultivation | It can be propagated by seed. |
Landscaping Features
| Landscaping | The yellowish-green flowers are unusual. It is a tree suitable for gardens, and parks. |
|---|---|
| Desirable Plant Features | Ornamental Flowers |
| Landscape Uses | Parks & Gardens |
Fauna, Pollination and Dispersal
| Pollination Method(s) | Biotic (Fauna) |
|---|---|
| Seed or Spore Dispersal | Biotic (Fauna) |
Plant Care and Propagation
| Light Preference | Full Sun, Semi-Shade |
|---|---|
| Water Preference | Moderate Water |
| Plant Growth Rate | Moderate |
| Rootzone Tolerance | Moist Soils, Well-Drained Soils, Fertile Loamy Soils |
| Propagation Method | Seed |
Foliar
| Foliage Retention | Evergreen |
|---|---|
| Mature Foliage Colour(s) | Green |
| Mature Foliage Texture(s) | Leathery |
| Foliar Type | Simple / Unifoliate |
| Foliar Arrangement Along Stem | Alternate |
| Foliar Attachment to Stem | Petiolate |
| Foliar Shape(s) | Non-Palm Foliage (Elliptical, Oblong) |
| Foliar Venation | Pinnate / Net |
| Foliar Margin | Entire |
| Leaf Area Index (LAI) for Green Plot Ratio | 3.0 (Tree - Intermediate Canopy) |
Floral (Angiosperm)
| Flower & Plant Sexuality | Bisexual Flowers |
| Flower Colour(s) | Green |
|---|---|
| Flower Grouping | Cluster / Inflorescence |
| Flower Location | Axillary |
| Flower Symmetry | Radial |
Fruit, Seed and Spore
| Fruit Classification | Simple Fruit |
|---|---|
| Fruit Type | Fleshy Fruit , Non-Accessory Fruit |
Image Repository
Others
| Master ID | 1738 |
|---|---|
| Species ID | 3031 |
| Flora Disclaimer | The information in this website has been compiled from reliable sources, such as reference works on medicinal plants. It is not a substitute for medical advice or treatment and NParks does not purport to provide any medical advice. Readers should always consult his/her physician before using or consuming a plant for medicinal purposes. |

