
Back
Rhipsalis teres (Vell.) Steud.
| Family Name: | Cactaceae |
| Synonyms: | Rhipsalis roseana, Rhipsalis rauhiorum, Rhipsalis tonduzii |
| Common Name: | Rhipsalis |
Name
Classifications and Characteristics
| Plant Division | Angiosperms (Flowering Seed Plants) |
|---|---|
| Plant Growth Form | Shrub, Epiphyte |
| Lifespan (in Singapore) | Perennial |
| Mode of Nutrition | Autotrophic |
| Plant Shape | Weeping / Pendulous |
| Maximum Height | 1.5 m |
Biogeography
| Native Distribution | Costa Rica, Ecuador, Peru, Venezuela, Colombia |
|---|---|
| Native Habitat | Terrestrial |
| Local Conservation Status | Non-native (Horticultural / Cultivated Only) |
Description and Ethnobotany
| Growth Form | Epiphytic cactus with a pendulous growth habit, reaching up to 1.5 m long. |
|---|---|
| Stems | Linear branches off the stem are green, fleshy and hang down (7-18 cm long, 0.7-1.3 cm wide). Branches are 2- or 3-angled. |
| Flowers | Small, shiny white flowers are star-shaped with 5 narrow, triangular petals. They are borne singly along the branch edges. |
| Fruit | White, round berries are reddish at the apex (8 mm long, 6 mm wide). |
Landscaping Features
| Desirable Plant Features | Ornamental Foliage |
|---|---|
| Landscape Uses | Container Planting, Suitable for Hanging Baskets |
Plant Care and Propagation
| Light Preference | Semi-Shade |
|---|---|
| Water Preference | Moderate Water |
| Rootzone Tolerance | Well-Drained Soils |
| Propagation Method | Stem Cutting, Division |
Non - Foliar and Storage
| Stem Type & Modification | Herbaceous |
|---|
Floral (Angiosperm)
| Flower & Plant Sexuality | Bisexual Flowers |
| Flower Colour(s) | White |
|---|---|
| Flower Texture(s) | Smooth, Gloss / Shiny |
| Flower Grouping | Solitary |
| Flower Location | Terminal |
| Flower Symmetry | Radial |
| Individual Flower Shape | Stellate / Star-shaped |
| Flowering Habit | Polycarpic |
Fruit, Seed and Spore
| Mature Fruit Colour(s) | White |
|---|---|
| Mature Fruit Texture(s) | Smooth |
| Fruit Classification | Simple Fruit |
| Fruit Type |
Image Repository
Others
| Master ID | 30868 |
|---|---|
| Species ID | 5243 |
| Flora Disclaimer | The information in this website has been compiled from reliable sources, such as reference works on medicinal plants. It is not a substitute for medical advice or treatment and NParks does not purport to provide any medical advice. Readers should always consult his/her physician before using or consuming a plant for medicinal purposes. |


