
Back
Brugmansia Pers. × candida
| Family Name: | Solanaceae |
| Common Name: | Angel's Trumpet, Borrachero, White Angel's Trumpet |
Name
Classifications and Characteristics
| Plant Division | Angiosperms (Flowering Seed Plants) |
|---|---|
| Plant Growth Form | Tree (Shrubby (1m-5m)), Shrub |
| Lifespan (in Singapore) | Perennial |
| Mode of Nutrition | Autotrophic |
| Plant Shape | Umbrella |
| Maximum Height | 4 m |
Biogeography
| Native Distribution | Peru |
|---|---|
| Native Habitat | Terrestrial |
| Preferred Climate Zone | Tropical |
| Local Conservation Status | Non-native (Horticultural / Cultivated Only) |
Description and Ethnobotany
| Growth Form | It is a large shrub or small tree, up to 4 m tall. |
|---|---|
| Foliage | Its simple, stalked, alternately arranged leaves are ovate in shape, or occasionally lobed, about 15-25 cm long and 8-12 cm wide. |
| Flowers | Its large, pendulous, trumpet shaped flowers are borne singly on short stalks. The corolla tube is 25-30 cm long, white or pale orange-pink in colour, narrowed at the base and gradually opening and flaring towards the end. |
| Fruit | Its fruits are pendulous capsules that are up to 20 cm long and 2 cm wide. |
| Cultivation | It can be propagated by cuttings or seeds. |
| Etymology | Latin Brugmansia, after Sebald Justin Brugmans (1763-1819), a Dutch professor in natural history, Latin candida, shining white, referring to the colour of the flowers. |
Landscaping Features
| Desirable Plant Features | Ornamental Flowers |
|---|---|
| Landscape Uses | General, Parks & Gardens, Small Gardens, Focal Plant |
Plant Care and Propagation
| Light Preference | Semi-Shade |
|---|---|
| Water Preference | Moderate Water |
| Plant Growth Rate | Moderate |
| Rootzone Tolerance | Moist Soils, Well-Drained Soils, Fertile Loamy Soils |
Foliar
| Foliage Retention | Evergreen |
|---|---|
| Mature Foliage Colour(s) | Green |
| Foliar Type | Simple / Unifoliate |
| Foliar Arrangement Along Stem | Alternate |
| Foliar Attachment to Stem | Petiolate |
| Foliar Shape(s) | Non-Palm Foliage (Ovate) |
| Foliar Venation | Pinnate / Net |
| Foliar Margin | Entire |
Floral (Angiosperm)
| Flower & Plant Sexuality | Bisexual Flowers |
| Flower Colour(s) | Orange, Pink, White |
|---|---|
| Flower Grouping | Solitary |
| Flower Symmetry | Radial |
| Individual Flower Shape | Trumpet-shaped |
Fruit, Seed and Spore
| Mature Fruit Colour(s) | Brown |
|---|---|
| Fruit Classification | Simple Fruit |
| Fruit Type | Dehiscent Dry Fruit , Capsule |
Image Repository
Others
| Master ID | 31639 |
|---|---|
| Species ID | 6038 |
| Flora Disclaimer | The information in this website has been compiled from reliable sources, such as reference works on medicinal plants. It is not a substitute for medical advice or treatment and NParks does not purport to provide any medical advice. Readers should always consult his/her physician before using or consuming a plant for medicinal purposes. |






