
Name
Classifications and Characteristics
| Plant Division | Angiosperms (Flowering Seed Plants) (Dicotyledon) |
|---|---|
| Plant Growth Form | Herbaceous Plant |
| Lifespan (in Singapore) | Perennial |
| Mode of Nutrition | Autotrophic |
| Plant Shape | Broad / Mushroom / Hemispherical |
| Maximum Height | 40 cm to 60 cm |
| Maximum Plant Spread / Crown Width | 45 cm |
Description and Ethnobotany
| Growth Form | Perennial herb forms a mound up to 0.6 m tall. |
|---|---|
| Foliage | Oval, hairy leaves are greyish green. |
| Fruit | This cultivar is a hybrid that is unlikely to bear fruit. |
| Cultivation | This cultivar should be planted in well-drained soil, like sandy loam. Allow the soil to dry before re-watering. |
| Ethnobotanical Uses | Edible Plant Parts : Edible Leaves Food (Herb or Spice): The leaves taste like a mild chilli pepper. They can be added to salsa, soup, salad and sauces for their spicy flavour. |
Landscaping Features
| Desirable Plant Features | Fragrant (Foliage) |
|---|---|
| Landscape Uses | Container Planting |
| Thematic Landscaping | Economic Garden |
Fauna, Pollination and Dispersal
| Fauna Pollination Dispersal Associated Fauna | Bee-Attracting Plant |
|---|---|
| Pollination Method(s) |
Plant Care and Propagation
| Light Preference | Full Sun, Semi-Shade |
|---|---|
| Water Preference | Moderate Water, Little Water |
| Plant Growth Rate | Fast to Moderate |
| Rootzone Tolerance | Well-Drained Soils, Drought Tolerant |
| Propagation Method | Division, Stem Cutting (Herbaceous), Seed |
Foliar
| Foliage Retention | Evergreen |
|---|---|
| Mature Foliage Colour(s) | Green, Silver / Grey |
| Mature Foliage Texture(s) | Hairy / Hirsute |
| Foliar Type | Simple / Unifoliate |
| Foliar Arrangement Along Stem | Opposite |
| Foliar Attachment to Stem | Petiolate |
| Foliar Shape(s) | |
| Foliar Venation | Pinnate / Net |
| Foliar Margin | Entire |
| Foliar Apex - Tip | Acute |
| Foliar Base | Rounded / Obtuse |
| Typical Foliar Area | Notophyll ( 20.25cm2 - 45 cm2 ) |
Floral (Angiosperm)
| Flower Colour(s) | White |
|---|---|
| Flower Grouping | Cluster / Inflorescence |
| Flower Location | Terminal |
| Flower Symmetry | Radial |
Image Repository
Others
| Master ID | 34418 |
|---|---|
| Species ID | 8831 |
| Flora Disclaimer | The information in this website has been compiled from reliable sources, such as reference works on medicinal plants. It is not a substitute for medical advice or treatment and NParks does not purport to provide any medical advice. Readers should always consult his/her physician before using or consuming a plant for medicinal purposes. |





