
Back
Microcos antidesmifolia (King) Burret
| Family Name: | Malvaceae |
| Synonyms: | Abelmoschus elmeri, Abelmoschus elmeri, Abelmoschus creaghii, Abelmoschus antidesmifolia |
| Common Name: | Bedemak, Damak-damak, Korodong, Kredong |
Name
Classifications and Characteristics
| Plant Division | Angiosperms (Flowering Seed Plants) (Dicotyledon) |
|---|---|
| Plant Growth Form | Tree (Medium (16m-30m)) |
| Lifespan (in Singapore) | Perennial |
| Mode of Nutrition | Autotrophic |
| Maximum Height | 27 m |
| Tree or Palm – Trunk Diameter | 0 |
Biogeography
| Native Distribution | Peninsular Malaysia, Eastern Malaysia (Sabah, Sarawak), Indonesia (Borneo, East Kalimantan), Brunei |
|---|---|
| Native Habitat | Terrestrial (Primary Rainforest, Riverine) |
| Preferred Climate Zone | Tropical |
Description and Ethnobotany
| Growth Form | A medium sized tree grows up to 27 m tall. |
|---|---|
| Foliage | Leaves are hairy, elliptic to ovate, alternately arranged. |
| Flowers | Flowers are small ,borne in clusters, measuring about 7 mm in diameter, whitish-yellow in color. |
| Fruit | Fruits are drupes, about 12 mm long, turning to yellow or orange when mature. |
| Habitat | Found along rivers and on hillsides in mixed dipterocarp forests, up to 900 m altitude. |
| Ethnobotanical Uses | Edible Plant Parts : Edible Fruits Food (Fruit or Vegetable): Fruits can be eaten raw. |
Landscaping Features
| Desirable Plant Features | Ornamental Foliage |
|---|---|
| Landscape Uses | General, Parks & Gardens |
| Thematic Landscaping | Water Garden, Economic Garden, Naturalistic Garden |
| Plant & Rootzone Preference or Tolerance Remarks | Clay to sandy soils |
Plant Care and Propagation
| Light Preference | Full Sun |
|---|---|
| Water Preference | Moderate Water |
| Plant Growth Rate | Moderate |
| Rootzone Tolerance | Fertile Loamy Soils, Well-Drained Soils, Poor Infertile Soils |
| Maintenance Requirements | Moderate |
| Propagation Method | Seed, Stem Cutting |
Foliar
| Foliage Retention | Evergreen |
|---|---|
| Mature Foliage Colour(s) | Green |
| Mature Foliage Texture(s) | Smooth, Glossy / Shiny, Velvety / Furry / Tomentose, Raised / Sunken Veins |
| Foliar Type | Simple / Unifoliate |
| Foliar Arrangement Along Stem | Alternate |
| Foliar Shape(s) | Non-Palm Foliage (Elliptical) |
| Foliar Venation | Pinnate / Net |
| Foliar Margin | Entire |
| Foliar Apex - Tip | Acuminate |
| Foliar Base | Cuneate |
| Typical Foliar Area | Mesophyll ( 45cm2 - 182.25 cm2 ) |
| Leaf Area Index (LAI) for Green Plot Ratio | 3.0 (Tree - Intermediate Canopy) |
| Prominent Young Flush Colour(s) Remarks | Red, Orange |
Non - Foliar and Storage
| Trunk Type (Non Palm) | Woody |
|---|---|
| Mature Bark Texture | Scaly |
| Stem Type & Modification | Woody |
| Root Type | Underground (Tap Root, Fibrous Root) |
Floral (Angiosperm)
| Flower & Plant Sexuality | Bisexual Flowers |
| Flower Colour(s) | White, Yellow / Golden |
|---|---|
| Flower Grouping | Cluster / Inflorescence |
| Flower Size - Remarks | 7mm across |
| Inflorescence Type | Panicle |
| Flowering Habit | Polycarpic |
Fruit, Seed and Spore
| Mature Fruit Colour(s) | Orange, Yellow / Golden |
|---|---|
| Fruit Classification | Simple Fruit |
| Fruit Type | Fleshy Fruit , Drupe |
Image Repository
Others
| Master ID | 29151 |
|---|---|
| Species ID | 3460 |
| Flora Disclaimer | The information in this website has been compiled from reliable sources, such as reference works on medicinal plants. It is not a substitute for medical advice or treatment and NParks does not purport to provide any medical advice. Readers should always consult his/her physician before using or consuming a plant for medicinal purposes. |








