
Back
Cordyline australis 'Red Star'
| Family Name: | Asparagaceae |
| Common Name: | Red Star Cordyline, Red Star Cabbage Tree |
Name
Classifications and Characteristics
| Plant Division | Angiosperms (Flowering Seed Plants) |
|---|---|
| Plant Growth Form | Shrub |
| Lifespan (in Singapore) | Perennial |
| Mode of Nutrition | Autotrophic |
| Maximum Height | 6 m to 9 m |
| Maximum Plant Spread / Crown Width | 2.4 m to 3 m |
Biogeography
| Local Conservation Status | Non-native (Horticultural / Cultivated Only) |
|---|
Description and Ethnobotany
| Growth Form | Erect shrub up to 9 m tall. |
|---|---|
| Foliage | Narrow, linear leaves are bronze-red. Upper leaves are erect, while lower leaves are horizontal and drooping, forming a starburst-shaped cluster. |
| Stems | Thin woody stem. |
Landscaping Features
| Desirable Plant Features | Ornamental Foliage |
|---|
Plant Care and Propagation
| Light Preference | Semi-Shade, Full Sun |
|---|---|
| Water Preference | Moderate Water |
| Plant Growth Rate | Fast to Moderate |
Foliar
| Mature Foliage Colour(s) | Purple, Brown, Red |
|---|---|
| Mature Foliage Texture(s) | Smooth |
| Foliar Type | Simple / Unifoliate |
| Foliar Arrangement Along Stem | Spiral |
| Foliar Shape(s) | Non-Palm Foliage (Linear) |
| Foliar Venation | Parallel |
| Leaf Area Index (LAI) for Green Plot Ratio | 3.5 (Shrub & Groundcover - Monocot) |
Image Repository
Others
| Master ID | 545 |
|---|---|
| Species ID | 1841 |
| Flora Disclaimer | The information in this website has been compiled from reliable sources, such as reference works on medicinal plants. It is not a substitute for medical advice or treatment and NParks does not purport to provide any medical advice. Readers should always consult his/her physician before using or consuming a plant for medicinal purposes. |




